Buradasınız :
Türkçe
English
العربية
Pazar, 24.06.2018
24.08.17 | 10:55 zaman: 304 Gün

Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Yaz Okulu Kapanış Programı İçin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeydik

 

 

Yunus Emre Enstitüsü tarafından bu yıl 8.’si düzenlenen “Türkçe Yaz Okulu”, görkemli bir kapanış programı ile sona erdi. Türkiye'nin 22 farklı şehrinde ve 23 üniversitenin ev sahipliğinde gerçekleşen programa katılan 57 ülkeden 700 öğrenci, 4 hafta boyunca Türkçelerini Anadolu’nun kadim kültürü ile harmanladı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen veda programında öğrenciler Türkiye’ye Yunus Emre’nin dili “Türkçe” ile veda etti.

Giresun Üniversitesi TÖMER’in de ev sahipliği yaptığı 24 Temmuz’da başlayan 4 haftalık eğitim programında Türkçe öğrenen; Türkiye’yi, Türk kültür ve geleneklerini tanıyan gençler, 15 Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Yunus Emre’nin dili ile Türkiye’ye “Türkçe” veda etti. Kapanış programına Başbakan Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş yanı sıra Yunus Emre Vakfı yönetimi, büyükelçiler, belediye başkanları, yabancı misyon temsilcileri, paydaş kurum başkanları, vali ve rektörler, sanatçılar, yazarlar, Türkiye’de eğitim gören yabancı öğrenciler, kamu kurum ve kuruluşların yöneticilerinin de aralarında bulunduğu pek çok davetli katıldı. Programda TÖMER Müdürü Prof. Dr. Nursulu Çetin, TÖMER İdari Koordinatörü Okt. Büşra Akkuş ve Okt. Osman Albayrak üniversitemizi temsilen hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, program için yolladığı mesajında şunları söyledi: “Yunus Emre Enstitümüz tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen Türkçe Yaz Okulu programının hayırlı olmasını diliyorum. Yaklaşık bir aydır Türkiye’de bulunan öğrencilerimizin memleketimizden çok güzel anılarla ayrılacağını umuyorum. Programa katılan herkesi ülkemizin ve milletimizin gönül elçisi olarak kabul ediyorum. Dil özellikle de yabancı dil itina, ister emek ister. Dil öğrenmek ne kadar zor ise muhafaza etmek de zordur. Öğrencilerimizin burada öğrendiklerini kullanmalarını ve Türkçelerini geliştirmeleri gerekiyor. Sayın başkan ve enstitü çalışanlarını böylesi bir katkı yaptıkları için tebrik ediyor, görev alan herkese şükranlarımı sunuyorum.”

Kapanış programında konuşan Başbakan Yıldırım ise, gençlerin ülkelerinde Türkiye'nin birer gönül elçisi olacağına işaret ederek, program boyunca gençlerin Türkiye'nin doğusunda, batısında birçok ile gittiklerini, orada insanlarla tanıştıklarını, doğal güzellikleri gördüklerini ifade etti.

Programa ayrıca Merkez Müdürümüz Çetin, sadece 23 üniversitede düzenlenen yaz okuluna Giresun Üniversitesi TÖMER olarak ikinci kez ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti. Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleşen Türkçe Yaz Okulu’nun hem Giresun şehrinin hem de Giresun Üniversitesi’nin, gerek ulusal gerekse uluslararası platformlarda tanıtımına büyük katkı sağladığını söyleyerek Giresun Üniversitesi TÖMER olarak bu organizasyonun bir parçası olmanın önemi üzerine değerlendirmelerde bulundu.

 

YAZ_OKULU__1__1280x512.jpgYAZ_OKULU__2__1280x720.JPGYAZ_OKULU__3__1280x720_01.JPGYAZ_OKULU__4__1280x720.JPGYAZ_OKULU__5__1067x800.jpgYAZ_OKULU__6__1067x800.jpgYAZ_OKULU__7__834x800.jpg