Buradasınız :
Türkçe
English
العربية
Cumartesi, 20.10.2018
23.03.17 | 15:08 zaman: 2 Yıl

Üniversitemizde "Nevruz Bayramı" Coşkusu

 

 

"21 Mart Nevruz Bayramı" Üniversitemiz Güre Yerleşkesi etkinlik alanında 21 Mart 2017 Salı günü düzenlenen etkinliklerle kutlandı. 

Tüm gün süren ve Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet COŞKUN, Giresun Belediye Başkan Yardımcısı Orhan KURT, Bulancak Belediye Başkanı Recep YAKAR, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile üniversitemizin akademik-idari personeli, TÖMER öğrencileri ve üniversitemizin çok sayıda öğrencilerinin katıldığı etkinlikler, Bulancak Belediyesi Mehteran Takımının gösterisi ile başladı.

Büyük ilgi gören mehter gösterisinin ardından ilk olarak GRÜ Öğrenci Konseyi Başkan Yarımcısı Muhammed Faruk AKTAŞ söz aldı. AKTAŞ'ın, Nevruzun Türk Dünyası'ndaki özel yerine değinen konuşmasının ardından  Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet COŞKUN kürsüye çıktı.  Tüm Türk Dünyasının Nevruz Bayramı’nı kutlayarak sözlerine başlayan Sayın COŞKUN,  baharın müjdecisi olarak kutlanan bu bayramın dünyanın en eski bayramı olduğunu belirterek şunları söyledi: “Nevruz Bayramı, dünyanın en eski bayramı olma özelliğinin yanı sıra coğrafi olarak da üç kıtayı kapsayan önemli kutlamaların başında gelmektedir. Ülkemizin yanı sıra başta kardeş ülkelerimiz; Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Azerbaycan ve Özbekistan olmak üzere, Afganistan, İran, Tacikistan, Pakistan, Suriye, Irak, Gürcistan, Hindistan, Bosna-Hersek, Bangladeş, Sudan, Nepal, Yunanistan, Arnavutluk, Çin ve Rusya'nın büyük bir kısmında kutlanmaktadır. Adı geçen ülkelerin birçoğunun takvimlerinde resmi tatil olarak yerini alan Nevruz Bayramı en az 3 bin 500 seneden beri kutlanmakta olan kadim ve tarihi bir bayramdır.

Bu anlamlı günde, başta kardeş ülkelerimizden gelen ve Üniversitemizde eğitim hayatlarını sürdüren sevgili öğrencilerimiz olmak üzere, tüm öğrencilerimizin Nevruz Bayramı’nı kutluyorum. Misafir öğrencilerimizin burada kendilerini gurbette hissetmeyerek bizlerinde onların ailesi olduğumuz bilinciyle danslarıyla ve şarkılarıyla törenlere iştiraklerinden dolayı memnuniyetimi dile getirmek istiyorum.” 

Rektörümüzün konuşmalarından sonra program, TÖMER öğrencileri tarafından nevruz tepsisinin sunulması, örs üzerinde demir dövme töreni ve nevruz ateşinin yakılmasıyla devam etti. Protokol üyelerinin örs üzerinde demir dövüp yakılan nevruz ateşinin üzerinden atladığı anlar renkli görüntülere sahne oldu.

Daha sonra GRÜ TÖMER öğrencileri tarafından hazırlanan programla:

*Azerbaycan Nevruz Bayramı Dans Gösterisi-Aynure Aliyeva tarafından,

*TÖMER öğrencileri tarafından Lezginka dans gösterisi,

*TÖMER öğrencileri tarafından Türkmen Küşdepti dans gösterisi,

*TÖMER öğrencileri tarafından şiirler ve şarkı,

*Yoğurt içinde para bulma (yoğurt yeme) yarışması,

*Halat çekme yarışması,

*Yumurta taşıma yarışması,

*Çuvalda yürüme yarışması,

İle öğleden önceki ilk gösterim coşkulu bir şekilde sona erdi.

 

Dolu dolu geçen nevruz programı saat 16:00’da TÖMER öğrencileri ve konservatuar öğrencileri tarafından tekrarlanan program büyük bir katılımla izlendi.  Program sonunda Okt. Osman ALBAYRAK, TÖMER adına verilen plaketi aldı.  Yaklaşık iki saat süren ve öğrencilerin doyasıya eğlendikleri konserlerin ardından, nevruz programı, yüzlerce öğrencinin Rektörlük Binası önünde, yaktıkları dilek fenerlerini gökyüzüne bırakmaları ile sona erdi.

 

nevruz__5__01.jpgnevruz__6_.JPGnevruz__7_.JPGnevruz__8_.JPGnevruz__9_.JPGnevruz__10_.JPGnevruz__11_.JPGnevruz__12_.JPGnevruz__13_.JPGnevruz__14_.JPGnevruz__15_.JPGnevruz__16_.JPGnevruz__17_.JPGnevruz__18_.JPG2_09.jpgnevruz__20_.JPGnevruz__21_.JPGnevruz__22_.JPGnevruz__23_.JPGnevruz__24_.JPGnevruz__25_.JPGnevruz__26_.JPGnevruz__27_.JPGnevruz__28_.JPGnevruz__29_.JPGnevruz__30_.JPGnevruz__31_.JPGnevruz__32_.JPGnevruz__33_.JPGnevruz__34_.JPGnevruz__35_.JPGnevruz__36_.JPGnevruz__37_.JPGnevruz__38_.JPGnevruzzz_800x533.jpegnevruz__1__01.jpgnevruz__4_.jpgnevruz__3_.jpg